Završna kofnerencija projekta Dječiji turizam u prekograničnoj oblasti održana je 22. i 23. aprila u Podgorici. Konferenciji je prisustvovalo stotinu učesnika iz Crne Gore i Albanije. Učesnici konferencije bili su predstavnici javnog i privatnog sektora, većinom iz oblasti turizma, kao i predstavnici vladinih institucija koje podržavaju turističku industriju i rade na strateškom turističkom razvoju.
Konferenciju je otvorila Ivana Đurović, Državna sekretarka za turizam u Ministarstvu ekonomskog razvoja. Ona je ukazala na značaj projekta i dostupnost Ministarstva ekonomskog razvoja za ove oblasti. Menadžer Glavnog grada Podgorica, Marjan Junčaj, govorio je o ulozi Glavnog grada kao partntera na projektu, kao i o ostalim projektima na kojima radi Glavni grad, kao što su izgradnja igrališta, uređenja prostora i ostalim aktivnostima. Direktorica ADP Zid-a, Sanda Rakočević, ocjenila je da su projektni ciljevi postignuti, te da su se odnosili na doprinos atraktivnosti prekogranične regije za turiste koji praktikuju odmor sa porodicom i djecom. Kroz projekat razvijen je potpuno novi brend – Child-friendly. Brend je zaštićen kao autentično crnogorski brend. U Crnoj Gori je brendirano 50 turističkih, odnosno uslužnih objekata sa markicom Child-firendly. Brend je zastupljen i na albanskom primorju, a do sada je kao Child-freindly brendirano 10 hotela u regionu Skadra i Lješa.
Tokom konferencije predstavljeni su CFT standardi (child friendly tourism) koji se primjenjuju u 60 hotela/restorana/kafića u Crnoj Gori i Albaniji. Kroz projekat su razvijeni osnovni i premium standardi, a zavisiće od hotelijera koji standard će koristiti.
Osim učesnika koji su fizički bili prisutni na konferenciji, preko online platforme učestvovao je i veliki broj učesnika, uglavnom su to bili eksperti iz oblasti turizma. G-din Eržen iz Slovenije je u ime Arctur.si predstavio concept Tourism 4.0, koji nastoji da usmjeri turiste ka manje posjećenim destinacijama u Sloveniji koristeći tokene. Oni takođe istražuju turističke ponude u Sloveniji, analizirajući kuda turisti najčešće idu i na koji način da ih klasifikuju. Josipa Benček ispred Kutin organizacije predstavila je AR (proširena stvarnost) aplikaciju, koja je primarno namjenjena za djecu i koja je obrazovnog karaktera. Aplikacija je osmišljena na taj način da djeca dobijaju tablet uređaje tokom posjete u prirodi, a kada naiđu na različite životinje oni skeniraju životinju i dobijaju podrobnije informacije o njima. G-din Abderahim Kasou iz Maroka iskoristio je priliku da predstavi trenutne aktivnosti koje se odnose na inovacije i kreativnost u cilju promocije i održavanja kulturnih vrijednosti i tradicionalnog nasleđa njegove zemlje. On je podijelio sa učenicima primjere skorašnjih modifikacija i adaptacija po pitanju predstavljanja turističkog potencijala različitim ciljnim grupama (mladim ljudima, ekpretima, turistima koji traže aktivan odmor, itd.) i valorizacije određenih lokaliteta.
U posljednjoj sesiji prvog dana konferencije takođe se pričalo o COVID-u i post-COVID periodu. Mauricio Davlio iz Italije govorio je o turizmu u Italiji, trendovima u turizmu u toj zemlji kao i o tome kako je pandemija uticala na turizam u zemlji koja ima veliki broj turista tokom čitave godine. Hjortur Smarason ispred TO Visit Greenland istakao je da su se suočili sa poteškoćama i da je potpuno zatvaranje/zaključavanje onemogućilo sprovođenje bilo kakvih aktivnosti. Mirjana Ivanuša predstavila je koncept vaučera u Sloveniji koji su dostavljeni građanima i koji su proporcionalno iskorišćeni. Uslov je bio da se vaučeri moraju iskoristiti do kraja 2021. godine ili da se vrate. Vaučeri su se mogli koristiti samo za B&B ponude, tako je ponuđen veliki broj turističkih ponuda građanima.