U sali Opštinskog savjeta opštine Maljesi e Male, 22. oktobra 2020. godine, održana je konferencija za štampu povod završetka prekograničnog projekta Zelena ostrva. Projekat u trajanju od 30 mjeseci realizovan je u opštinama Berane i Maljesi e Male (Albanija), u partnerstvu između opštine Berane, Caritas Crna Gora i VIS Albanije i opštine Maljesia e Male. Projekat je imao za cilj zaštitu životne sredine u ciljanom području, izgradnju kapaciteta zaposlenih u javnim institucijama i uspostavljanje efikasnog i integrisanog sistema sakupljanja otpada.
U svom obraćanju Lisjana Čukaj, predstavnica opštine Maljesi e Male, ocijenila je da je ovaj projekat bio vrlo efikasan i da je podizanje svijesti u pogledu odvajanja otpada prvi put započelo u opštini Maljesia e Male upravo kroz ovaj projekat. Štaviše, dodala je da su kontejneri za odvojeno sakupljanje otpada postavljeni kroz 8 ekoloških (zelenih) ostrva i 58 kontejnera od 1100 litara na cijeloj teritoriji. Izjavila je da opština Maljesi e Male već funckioniše u skladu sa vladinim prioritetima, a projekat je takođe stvorio priliku za rad u sinergiji sa zajednicom i školama.
Iste aktivnosti i postupak nabavke rađeni su u Crnoj Gori u Opštini Berane. Ana Karboni, predstavnica VIS Albanije, rekla je da pravilno funkcionisanje sistema odvojenog sakupljanja otpada zahteva mnogo posvećenosti svih uključenih aktera i da je nakon ovog projekta uspostavljeno pravilno i efikasno upravljanje otpadom u Maljesi e Male. VIS je insistirao na saradnji sa institucijama za odvajanje otpada u Maljesi e Male, navodeći da je razvoj turizma u ovoj oblasti zahtjevao posvećenost građana za zaštitu životne sredine, i to ne samo izraženu kao zahtjev prema institucijama, već kao direktni angažman samih porodica u okviru njihove zajednice.
U svom govoru Sonila Kocli, koordinatorka projekta Zelena ostrva u Albaniji, predstavila je rezultate koje je projekat postigao s obje strane granice. Objasnila je da su zbog situacije pandemije COVID-19 partneri iz Crne Gore spriječeni da prisustvuju završnom događaju. Štaviše, rekla je da zalaganje zajednica i opštine Maljesi e Male u relevantnim sektorima treba da nastavi sa upravljanjem otpadom i njihovim odvajanjem na samom izvoru, dajući značaj obrazovanju i svijesti stanovništva oprednostima reciklaže, što donosi ne samo pozitivan uticaj na životnu sredinu na ljudsko zdravlje, već i ekonomske koristi.
Inženjer zaštite životne sredine u sektoru javnih usluga opštine Maljesi e Male, Kledis Kukaj, rekao je da je upravljanje otpadom prioritet u ovoj opštini i da je opština među prvima koja je sprovela odvajanje otpada (mokri i suvi) kroz učešće 1000 porodica u Maljesi e Male, s ciljem širenja iste iniciajtive na teritoriji, kako bi se postepeno kretalo ka sistemu dvije korpe, kako je predviđeno u Strategiji upravljanja otpadom opštine. Zaključeno je da se kroz ovaj projekat poboljšava zaštita životne sredine u ciljanom području i da je postignut značajan napredak u obje opštine u vezi sa efikasnim i integrisanim sistemom sakupljanja otpada.