Tokom septembra 2022. godine organizovane su dvije aktivnosti za izgradnju kapaciteta za osoblje Operativnih struktura (Ministarstvo evropskih poslova Crne Gore, Ministarstvo finansija Crne Gore – Direkcija za finansije i ugovaranje fondova EU pomoći, Ministarstvo za administraciju lokalne samouprave Republike Kosovo i Državna agencija za strateško programiranje i koordinaciju pomoći Republike Albanije) i Zajedničkog tehničkog sekretarijata Ipa Programa prekogranične saradnje Crna Gora-Albanija i Crna Gora-Kosovo 2014-2020.
Prva obuka na temu ocjenjivanja poziva za podnošenje projektnih prijedloga je organizovana i održana 7. i 8. septembra u Skadru, tokom koje je 19 učesnika imalo priliku da stekne znanja o procesu evaluacije. Obuka je imala za cilj postizanje boljeg razumijevanja odredbi Poziva za podnošenje projektnih prijedloga sa posebnim naglaskom na ocjenjivanje sažetka projekta i pune aplikacione forme. Pored predstavnika Operativnih struktura i ZTS-a, obuci su prisustvovali i predstavnici Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori i Delegacije Evropske unije u Albaniji. Obuku je održao ekspert CBIB+, Enrike Aguado Asenjo.
Obuka je obuhvatala teorijski i praktični dio, kao i rad u grupama. Učesnici su stekli znanja i informacije o tome kako da praktično pristupe problemima sa kojima se susreću komisije za ocjenjivanje prilikom obrade poziva za podnošenje projektnih prijedloga u koracima 1 „ocjenjivanje sažetka projekta” i 2 „ocjenjivanje pune aplikacione forme”. Pored toga, dobili su stručne savjete o tome kako da pristupe osjetljivim pitanjima u komunikaciji sa aplikantima (npr. pojašnjenja) i o tome kako da popune evaluacionu tabelu za sažetak i punu aplikacionu formu projekta u okviru ova dva programa.
Druga aktivnost izgradnje kapaciteta, Obuka o nepravilnostima i rizicima, organizovana je 14. i 15. septembra u Prištini i njoj je prisustvovalo 19 učesnika. Obuka o nepravilnostima i rizicima održana je sa ciljem jačanja kapaciteta operativnih struktura i ZTS-a o nepravilnostima i upravljanju rizicima u vezi sa projektima koje finansira EU u okviru ova dva programa u skladu sa pravilima, standardima i procedurama EU. Obuku su održale dvije ekspertice, Mirjana Jurić, šefica AFCOS službe u Ministarstvu financija Hrvatske i Ana Srdinić-Kovačić, šefica Odjela za reviziju poslovanja pri Agenciji za reviziju sustava provedbe programa Europske unije (ARPA) Hrvatske.
Tokom dvodnevne obuke učesnici su imali priliku da steknu znanja i razmijene iskustva i razgovaraju o upravljanju rizicima i nepravilnostima, instrumentima i metodama za otkrivanje nepravilnosti, načinima prijavljivanja nepravilnosti i naplate pričinjene štete, sumnji na prevaru i njenom otkrivanju, sprovođenje revizije, verifikacije i provjere. Učesnici su takođe imali priliku da dobiju informacije koje im omogućavaju razumevanje koncepta, funkcionisanja i uloge AFCOS-a (Služba za koordinaciju borbe protiv prevara) i OLAF-a (Evropska kancelarija za borbu protiv prevara), kao i da čuju primere iz Hrvatske iz perioda predpristupnog procesu i od perioda od kada su postale članice EU.