Zajednički tehnički sekretarijat organizovao je prekograničnu radionicu za novinare u okviru programa Crna Gora – Albanija uz podršku Operativnih struktura Programa, Ministarstva evropskih poslova Crne Gore, Ministarstva finansija Crne Gore – CFCU i Državne agencije za strateško planiranje i koordinaciju pomoći. Republike Albanije. Radionica je održana 24. juna 2022. godine i obuhvatila je posjetu projektima koji se realizuju u opštinama Berane i Petnjica. Novinare su tokom promotivnog događaja pratili Sanja Todorović, šefica Zajedničkog tehničkog sekretarijata i Nikola Đonović, projektni službenik Zajedničkog tehničkog sekretarijata. U cilju promocije rezultata projekata finansiranih u okviru IPA II Programa prekogranične saradnje Crna Gora – Albanija, radionica je organizovana kao promotivna tura za novinare iz Crne Gore koja im je omogućila da posjete projekte i njihova dostignuća na terenu i razgovaraju o sa akterima projekta i krajnjim korisnicima o važnosti ovih projekata, prekograničnoj saradnji i podršci EU lokalnim zajednicama.
Tokom radionice, novinari su imali priliku da posjete rezultate koji su postignuti u okviru projekata ugovorenih u okviru 1. i 2. Poziva za podnošenje projektnih prijedloga a u okviru ovog programa: Povećanje saradnje – od hrišćanskih antikviteta ka unaprijeđenom turizmu; Očuvanje kulturnih pejzaža Albanije i Crne Gore; Lokalna gastronomija kao turistčka ponuda prekograničnog regiona; i Mladi Crne Gore i Albanije u zasadima malina.
U Polimskom muzeju novinari su imali priliku posjetiti postavku u kojoj su izloženi artefakti sa arheološkog lokaliteta Donja Ržanica. Artefakti koji su sada postali dio stalne postavke muzeja otkopani su u sklopu projekta Povećanje saradnje – od hrišćanskih antikviteta ka unaprijeđenom turizmu. Takođe, novinari su imali priliku da čuju i direktoricu muzeja, gospođu Violetu Folić, stručnog arheologa i kustosa muzeja, Predraga Lutovca i predsjednika Opštine Berane Vuka Todorovića. Zaključci razgovora su da fondovi EU za sjever i prekograničnu saradnju doprinose razvoju turističkog sektora u Opštini Berane i valorizaciji kulturnog nasljeđa u regionu. Nakon toga, učesnici su posjetili arheološko nalazište Tumbarice u Donjoj Ržanici i imali priliku vidjeti lokaciju i ostatke grada Tumba.
Nakon obilaska lokacije u Tumbaricama, novinari su imali priliku da posjete Etno sobu koja je renovirana u okviru projekta Očuvanje kulturnog pejzaža Albanije i Crne Gore i razgovaraju sa predstavnicom Regionalne razvojne agencije za Bjelasicu, Komove i Prokletije, g-đom Radojkom Šćekić o kulturnoj baštini ovog kraja i dodatnoj vrijednosti koju donosi ruralnom turizmu. Takođe, naglašen je značaj podrške seoskim porodicama i njihovim nastojanjima da ostanu na sjeveru Crne Gore i rade u svojim domaćinstvima.
Nakon kraće pauze, putovanje je nastavljeno prema seoskom domaćinstvu porodice Kljajić koje su korisnici projekta Lokalna gastronomija kao turistčka ponuda prekograničnog regiona. Novinari su u ovom domaćinstvu imali priliku da razgovaraju sa porodicom Kljajić i razgovaraju o izazovima i prednostima seoskog turizma i važnoj ulozi koju on ima za porodice koje žive u ovom kraju.
Na kraju, novinare je ugostio Ziko Alilović, sekretar Opštine Petnjica. Sa novinarima se razgovaralo o značaju EU fondova za sektor zapošljavanja u Petnjici i uticaju koji je projekat Mladi Crne Gore i Albanije u zasadima malina imao na korisnike, jer je u okviru projekta stvoreno 20 novih zasada maline.
Nakon intervjua, učesnici su obišli plantažu malina jednog od korisnika, razgovarali o prednostima koje lokalno stanovništvo ima od uzgoja maline, te razgovarali o mogućnostima poboljšanja plasmana proizvoda.