COSPE Skadar, u saradnji sa Stručnom školom “Ndre Mjeda”, organizovao je 19. jula 2018. godine ceremoniju otvaranja projekta ” Mladi Crnogorci i Albanci u usjevima malina”, u Bušatskoj upravnoj jedinici u optšni Vau I Dejes u Albaniji sa početkom u 11 časova.
Ovaj aktivnost finansira Evropska unija, u okviru IPA Programa prekogranične saradnje Crna Gora – Albanija 2014-2020. Sa albanske strane teritorija opštine Vau Dejes je dio targetiranog projektnog područja.
Projekat ima za cilj da doprinese smanjenju stope nezaposlenosti mladih generacija u ruralnim područjima Albanije i Crne Gore kroz uspostavljanje novih i poboljšanje postojeće proizvodnje, prerade i trgovine novim malinama. Malina je poznata kao “prirodna bombona”. Oni su plod sa vrijednostima za zdravlje. Sa malo kalorija i masti, bez holesterola, visokog nivoa i vitamina C, oni štite organizam od različitih bolesti. U Albaniji, poljoprivrednici su prihvatili kultivaciju malina, sagledavajući veliki potencijal ovog voća i sve veće zahtjeve za to, što je čudo za zdravlje, kao što je farma u Divjaki, na jugu Albanije.
Ukupni budžet projekta je 271.138,00 €, a finansijski doprinos EU iznosi 230.467,30 €.
Projekat će zajednički sprovoditi opština Petnjica kao vodeći partner, Nacionalno udruženje malinara Crne Gore, Srednja škola Petnjica (za crnogorski dio) i Stručna škola “Ndre Mjeda” i COSPE Albanija – Saradnja za razvoj zemalja u razvoju (za albanski dio).
Projekat je započeo sa sprovođenjem 1. maja 2018. godine, dok je period sprovođenja 18 meseci.
Ovaj projekat je osmišljen da doprinese smanjenju broja nezaposlenih lica u ruralnim područjima, da unapredi preduzetničke veštine među mladim nezaposlenim licima i osobama sa invaliditetom kroz obuku i uvođenje savremenih agro-tehnologija, kao i da poveća vidljivost i promociju zelene ekonomije i upravljanje zemljištem, i održivi razvoj proizvodnje maline.
Poljoprivreda je glavni ekonomski potencijal u obje zemlje, ali je nedovoljno iskorišćen, uz nisku produktivnost i konkurentnost. Projekat će doprinjeti valorizaciji poljoprivrede među mladima.
Preuzeto sa “Zadrima-Toka jone” – “Zadrima Terra Nostra”.